Prkna & potahy

Nevíte si rady jaké prkno a potah si vybrat pro Vaši hru?


Zde najdete nějaké informace o prknech a potazích...

Základem úspěchu je, když hráč a pálka jsou na přibližně stejné úrovni.
Spousta hráčů skutečně prohrává, protože pálka rozhoduje o jejich stylu hry a ne naopak! Všechny strategie stolního tenisu mají se zřetelem na vhodná prkna a potahy jistá kritéria, která jsou v rozhodující chvíli neobyčejně důležitá. Nepatrné triky přinášejí ten rozhodující 11. bod. Základem následujících možností je osobní zařazení podle stylu hry. Kombinace mají vždy klasický a progresívní příklad:

KLASICKY - Klasicky hraje ten, kdo dává přednost umístěnému míčku před rychlým ziskem bodu.. Míček se hraje dlouhým pohybem ruky až po jeho nejvyšším bodu od výskoku. Důraz je na jistotu a kontrolu míčku.
PROGRESÍVNĚ - Progresivním příkladem je rychlá hra. Soupeř je pod stálým tlakem. Krátké pohyby ruky i při returnu než míček dosáhne anebo je na nejvyšším bodu po výskoku. Tato hra využívá všechny možnosti k dosažení bodu i za velikého riziky.


DEF - Obranný styl s čopovou hrou. U prken je důležitý jejich brzdící efekt bez vibrací. Potahy musí mít dobrou kontrolu. U trávy, antitopspinu jde o sladění mezi jistotou a vlastní agresivitou.

ALLROUND - Univerzální styl znamená ,,mít na všechno odpověď". Taktika a umístění míčku je důležitější než rychlost. Univerzální prkna se vyznačují perfektní rovinností povrchu, což hraje rozhodijící roli. Sebemenší kroucení prkna způsobuje chvění a zmenšuje kontrolu míčku. U univerzálních potahů je nutností nejen kontrola míčku, ale i zátah, pružnost a dynamika - vlastnosti , které dělají body.

SPIN - Topspinový styl. Základem hry je topspin. Hra nad stolem nebo ze střední vzdálenosti od stolu. Základem je rychlé a pružné prkno s jasným citem při dopadu míčku. U potahů je kromě rychlosti důležitá jejich pružnost.

SMASH - Agresivní styl. Rychlost je důležitější než topspin. Umístěný a tvrdý blok ovládá Vaši hru. Rozhodující pro tento styl je kombinace mezi potahy a prknem. Pravidlem je kombinovat rychlé (silné) potahy se středně rychlým prknem, nebo rychlá prkna se slabými potahy, které umožní hře patřičnou dynamiku.

Vlastnosti prkna:

KONTROLA (K) a RYCHLOST (T) - Všechna prkna každého výrobce jsou ohodnocena body pro kontrolu a rychlost.
VÁHA - S lehkými prkny se hraje lehčeji. Při výběru značky by se mělo hledět na reference výrobce.
PRUŽNOST - Cit pro míček a kontrola vznikají při dopadu míčku na pálku. Pružnost prkna vytváří cit pro míček. Jaké pružnosti dát přednost je jen na Vás.

Potahy:
SOFTOVÉ POTAHY - Tyto potahy umožňují celý repertoár úderů. Potahy s extrémní pružností, což znamená vyšší hodnoty rychlosti a maximální hodnoty zátahu. Potahy s měkkou a středně tvrdou houbou - důležité pro krátké a měkce hrané míčky nad stolem.

SENDVIČE - Potahy s vrchní gumou s puntíky a houbou. Relativně rychlé, oproti softům s menším zátahem. Proto nejsou tak citlivé na soupeřovu rotaci. Na backhandové straně jsou sendviče ideálním potahem pro blokovou a kontrovou hru.

TRÁVY - Jedná se o potahy s dlouhými puntíky (1,5 - 1,9mm). Jsou ideální pro přijímání míčků s rotací. Soupeřova faleš se tak stane bumerangem a tím jsou returny nevyzpytatelné. Čopový úder těchto potahů je závislý na síle a rychlosti soupeřova topspinu. Zrovna tak důležitý je úhel obranného úderu. Všeobecně se doporučuje trávu kombinovat se softovým potahem a dát tak hře střídavé variace.

ANŤÁKY - Softová konstrukce s povrchem, který při kontaktu s míčkem téměř nevytváří tření. Touto vlastností jsou tyto potahy takřka imunní proti topspinu a čopu. Nevýhoda anťáku je, že nemá skoro žádný odskok. Z tohoto důvodu se lepí v kombinaci s topspinovým pružným potahem na druhé straně pálky.

VROUBKOVANÉ GUMY - Tento starý, dobrý potah umožňuje téměř perfektní kontrolu míčku. Rychlost a zátah jsou však pro tento potah velkou neznámou. Z tohoto důvodu dnes s tímto potahem hraje velmi málo registrovaných hráčů.

HOUBA POTAHŮ - Existuje v rozdílných tloušťkách. Tlustší = rychlejší, těžší kontrola, větší zátah při topspinu (u čopu naopak).

TVRDOST HOUBY
SOFT - Měkké houby zlepšují kontrolu míčku při stejném spinu, ale zpomalují rychlost potahu.
MEDIUM - Standardní houba. Vyvážený poměr mezi kontrolou, rychlostí a topspinovými vlastnostmi potahu.
HARD - Tyto houby se ,,starají" o rychlost potahu na úkor kontroly míčku.
Snad jsme Vám trochu pomohli při vybírání prkna a potahů pro Vaši hru a budeme rádi, když se přidáte do řad stolně tenisových nadšenců jako jsme my.

Hodně úspěchů všem, přeje celý hráčský tým TTC Sokol Lysá nad Labem.